E-ticarete nasıl başlanır?

Gönderildi admin 18/02/2018 0 Yorum Yap

E-ticarete nasıl başlanır?

 

E-ticarete girmek istiyorsunuz. Yeterince motivasyon ve heyecana da sahipsiniz. Ama nasıl yola çıkacağınız konusunda fikriniz yok. Nereden başlayacaksınız? Nasıl yürüyeceksiniz? E-ticaret nasıl yapılır , e-ticaretin püf noktaları nelerdir ? Bu mini kılavuzda kafanızda ışık yakacak birçok şey bulacaksınız. 

İyi bir fikirle başla

Bir işin başarıya dönmesi için öncelikle iyi bir fikir şart. David Gergenson 90’lı yıllarda Hindistan’ı sıkça ziyaret ediyordu. Oradaki semt pazarlarını, organik ve günlük gıdaları neredeyse hergün görüyordu. Amerika’ya geri döndüğünde FreshDirect gibi, dükkanlara gıda dağıtımı yapan şirketleri fark etti. Peki bunu kapıdan kapıya yapmak mümkün değil miydi? İşte bu fikirle yola çıktı ve şu an 15 eyalette milyonlarca müşterisi var!

e ticarete nasıl başlanır ile ilgili görsel sonucu

Ev ödevini iyi yap

İşe başladınız ya da başlama yolundasınız. Ama müşterileri anlamakta zorluk çekiyorsunuz! Fikri buldunuz ama bir aksaklık var… Ya da bazı aksaklıklar! O halde anlamaya çalışın. Her şeyi gereği gibi yapıyorum ama yine de olmuyor, diyorsanız sorun tam da buradadır: Fark… Fark yaratmak için müşteriyi anlamanız, onun aslında ne istediğini neyi satın alacağını bilmeniz şart. Bu da pazar araştırması gibi konuları gündeme getirebilir. Hatta bu çoğu kez elzem olur. Büyük şirketlerle anlaşıp dev bütçelerle araştırma yapmanızdan söz etmiyoruz. Elbette onun da sırası gelecek bir gün. Ancak kendi ağınızı kullanarak bu araştırmayı türlü yöntemlerle yapabilirsiniz. Sosyal ağlar ne güne duruyor?

Etkili ekip oluştur

Doğru çalışanlar veya yüklenicilerle yola çıkan bir başlangıç, önemli bir fark yaratabilir. Doğru ekip oluşturmak biraz zaman alacaktır. Başlangıçta yanılgılar yaşabilirsiniz. Çünkü bu deneyimli CEO’lar için bile bir deneme yanılma meselesidir çoğu kez. Birileriyle tanışmak, biraz da onu yönetmek ve anlamak demektir. Hedefinize ikna olan herkes sizin kadar hevesli olur. Havuç şart!

Deneyimden yararlan

Deneyimden yararlanmak birçok işin ilerlemesini hızlandırır. Bilgi çağında yaşıyoruz, unutmayın! Sizin yapamadığınız, bilmediğiniz birçok şeyi sizden önce yapan, bilen ve paylaşmaya hazır onlarca insan var. Sağlam bir temel oluşturmak, küçük girişimciler için en önemli şeydir. Bu temeli oluşturmanın önemli bir yolu, deneyimleri es geçmemek mutlaka dinlemek anlamak ve uygulamaktır. Altyapı uygulayıcılarından ticaret erbaplarına kadar herkes kaynaktır!

İyi bir görünüm bul

Sizce milyonlarca müşteri çeken web sitelerinde görünümün hiç mi katkısı yok? Sandığınızdan daha fazla! Amazon, Etsy gibi birçok site tasarımlarıyla geniş kitlelerin ilgisini çekti. Elbette bu tasarım kavramına işlevselliği de eklemek şart. Müşteri her gördüğünü sevmez. Her girdiği esnafa ısınmaz. Sizin yüzünüz ise sanal bir sayfa. İşte o yüzü hep “güleç” tutun!

Seçkin ve seçici yürü

Az önce bir örnek vermiştik. Etsy… Bu siteden alışveriş yapanların çoğunluğu el işçiliği ürünleri satın alıyor. Sitenin farkı da bu. Birçok çeşit katılsa da bu seçkinci ve niş yanından vazgeçmiyor. Siz de kendinize böyle bir tarz bulun. Eğer ürününüz ya da hizmetinize bir fark yaratabildiyseniz, bunu tanıtmakta ısrarcı olun. Çünkü farklı ve tek olan her zaman talep görür.

e ticarete nasıl başlanır ile ilgili görsel sonucu

Profesyonel ya da amatör yardım al

Milyonlarca insana ürünü, hizmeti duyurmanın yolları var. Facebook ne iş yapıyor dersiniz? Ya da diğer sosyal medya kanalları… Bunları iyi değerlendirmek de artık maharet ve adeta uzmanlık işi. Bilenleri kullanın. Çünkü bu kanallar sizin kitlenize doğrudan dokunabileceğiniz mecralardır ve bu eşsiz bir deneyimdir. Birçok e-ticaret sitesi bu tür platformlarla entegrasyon kurmuş durumda. Öyle ki İnstagram bile buna duyarsız kalamadı ve alışveriş özelliğini eklemeye karar verdi. Akan suyun önünde hiçbir şey duramıyor! O akan suyu mutlaka analiz et.

Bir yorum Yaz