Facebook, WhatsApp ve Instagram neden çöktü?

Gönderildi admin 15/04/2019 2 Yorum Yap

Dünyanın önemli sosyal medya platformları, 14 Nisan günü önemli bir sorun ile karşı karşıya kaldı. Facebook, WhatsApp ve Instagram dünyanın birçok yerinde çöktü. Tabi baktığınızda bu sorun ilk kez yaşanmadı. Üç sosyal medya platformu da daha önce birçok kez çökme sorunu ile gündeme geldi. Peki, bu sefer sorun ne? Facebook, WhatsApp ve Instagram neden çöktü? Instagram, WhatsApp ve Facebook neden çöktü? Kimi zaman kısa, kimi zaman ise 24 saatten uzun süren bu kesintiler, kullanıcıların aklında soru işaretleri oluşmasına neden oluyor.

 

 

Son kesinti ile ilgili Facebook cephesinden bir açıklama yapıldı ancak çökmenin sebebi söylenmedi. Facebook sözcüsü, kullanıcıların karşılaştığı sorunu kabul etti ve çözmek için tüm adımların atıldığını belirtti. Sözcü, rahatsızlıktan dolayı özür dilemekle yetindi. Şirket cephesinden net açıklamalar yapılmayınca söylentilerin daha da arttığı gerçek. Bu söylentilerden biri de Facebook’un çökme sebebinin DDoS saldırısı olabileceği. Bu saldırı aynı anda birden çok ağa erişiyor. Saldırı sırasında birçok IP adresinden faydalanılıyor.

 

 

Downdetector’a göre, en yoğun zamanda dünyada 12 bin kullanıcı Facebook ile ilgili sorunlar bildiriyor. Bu sayı Instagram’da 7 bin, WhatsApp’ta ise 3 bin olarak karşımıza çıkıyor. Web sitesindeki canlı kesinti haritasına baktığımızda, kesintilerin önemli bir kısmının Asya ve Avrupa kıtasında yaşandığını görüyoruz. Sosyal medya platformlarının popülerliğini düşündüğümüzde birkaç dakikalık bir kesinti bile kullanıcılar arasında önemli sorunlar ortaya çıkarabiliyor. Bu düzenli bir hal alınca endişe verici bir mesela haline geliyor.

 

 

Kullanıcılar Instagram, Facebook ve WhatsApp neden çöktü sorusuna yanıt ararken, Twitter gibi diğer sosyal medya platformlarını daha fazla kullanmaya başlıyor. ABD’deki kullanıcıların benzer sorunlarla karşılaşmaması, şirketlerin Asya ve Avrupa’daki veri merkezlerinin bazı nedenlerden dolayı saldırıya uğradığı ya da bir nedenden dolayı bozulduğu ihtimalini akla getiriyor. Kullanıcılar ilerleyen zamanda benzer bir kesintiyle daha karşı karşıya kalabilir. Ancak, şimdilik şirkete göre sorun çözülmüş gibi duruyor.

 

www.kurumsalsosyalmedya.com

2 Yorum Yap

çağla:
16/04/2019, 03:05:10 AM
Cevap

Çöktü bizde çöktük valla

Hakan:
16/04/2019, 03:06:09 AM
Cevap

Ben çöktüğünü farketmedim açılıyor valla instagram

Bir yorum Yaz